• ŚNIADANIE DAJE MOC - Dzień Zdrowego Śniadania

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
            Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach, w dniu 13 listopada uczniowie klas 0-3 wraz
            z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.

            Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką ucztę – wyjątkowe śniadanie! Posiłek, który miał dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy
            i nauki. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku.  Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
            Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

          • NASZA NIEPODLEGŁA

          • Począwszy od 1772 roku – roku pierwszego rozbioru Polski traciliśmy ziemię na skutek roszczeń i interesów innych państw. Jako państwo nie byliśmy w stanie się bronić i chronić swoich interesów - byliśmy słabym państwem. W 1773 roku – a więc w niespełna rok po pierwszym zagrabieniu ziem utraciliśmy kolejne ziemie, by jako państwo zniknąć ostatecznie w 1795 roku aż na 123 lata…. Pomimo braku państwa przetrwaliśmy jako naród, przetrwał język polski. Wielu Polaków udało się w tym czasie na emigrację.

            "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie….." pisał Cyprian Kamil Norwid…. Zaś Adam Mickiewicz w Inwokacji do Pana Tadeusza swoją tęsknotę za ojczyzną wyraził słowami:  "Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."

            Dziś nie tęsknimy – bo Polska istnieje na mapie świata. Jesteśmy państwem suwerennym, niepodległym. Dziś cieszymy się, że możemy mówić w ojczystym języku i uczyć się po polsku. Wydaje się to takie oczywiste. Jednak historia, przeszłość i wydarzenia , które mają miejsce obecnie każą pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dziś aktualne są nadał słowa Johna Fitzgeralda Kennedy- 35 tego prezydenta Stanów Zjednoczonych: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”  

            By uczcić tak ważną, 105  rocznicę odzyskania niepodległości, 10 listopada odbył się uroczysty apel, podczas którego nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie przygotowali okolicznościowy apel ukazujący historię naszej drogi do odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów. .

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • W ramach akcji #szkolapamięta 31 października uczniowie klasy VI z wychowawczynią symbolicznie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Ku pamięci Żołnierzy 4 i 5 Pułku 2 Dywizji Piechoty 1 Armi Wojska Polskiego oraz pomniku poświęconym ofiarom Katynia i Smoleńska.

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności