ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
WIGILIA SZKOLNA
21 grudnia odbyła się "Wigilia szkolna” czyli spotkanie przedświąteczne. W tym uroczystym dniu, dzieląc się opłatkiem życzyliśmy sobie spełnienia marzeń. Odśpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się pierogami, barszczem oraz pysznymi łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Dekoracje na korytarzach, dźwięk kolęd wprowadził nas w podniosły nastrój. Wszyscy poczuli atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Jednak największą niespodzianką dla wszystkich było przygotowane przez rodziców humorystyczne przedstawienie pt. "Grinch: Świąt nie będzie". Ponieważ wszystkie dzieci były grzeczne, odwiedził nas również Mikołaj.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji Wigilii szkolnej.
KOLĘDOWANIE W DOMU SENIORA
Świąteczną tradycją wychowanków pani Kariny Kankowskiej (obecnie klasa VI), jest wizyta w Domu Seniora "Słoneczny Dom" w Dziwnówku. W tym roku w imieniu pani Dyrektor, nauczycieli, pracowników oraz uczniów oprócz wspólnego z pensjonariuszami kolędowania i składania życzeń, uczniowie przekazali seniorom zebrane w ramach akcji "Skarpeta dla seniora" ciepłe skarpetki. Jak zawsze było wiele wzruszeń.
Z WIZYTĄ W FABRYCE BOMBEK
15 grudnia uczniowie klas 0 - 3 odwiedzili słynną fabrykę bombek w Koszalinie. Bombki polskiego producenta są znane na całym świecie. Fabryka pracuje prężnie przez cały rok. W okresie zimowym odbywają się tutaj warsztaty dla najmłodszych. Po krótkim wprowadzeniu, poznaniu kilku tajników dekorowania, nasi uczniowie przystąpili do pracy. Każdy mógł samodzielnie udekorować bombkę i zabrać ją do domu.
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA
OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA z języka angielskiego to ogólnopolski konkurs, który corocznie organizowany jest w naszej szkole. Nie inaczej było w tym roku. Do udziału w konkursie zgłosiło się wielu uczniów, którzy chcieli się zmierzyć z zadaniami językowymi. Z wielką radością i dumą możemy poinformować, że mamy aż 3 laureatów. Miłosz Leśniak z klasy V oraz Iwo Sadowski z klasy VIII zostali laureatami III stopnia. Hanna Perkowska z klasy VI została laureatką V stopnia. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom serdecznie gratulujemy!
Nauczycielki języka angielskiego
CZEKOLADOWE WARSZTATY
14 grudnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach czekoladowych. Poznaliśmy historię od ziarenka do efektu końcowego - czekolady oraz własnoręcznie dekorowaliśmy tabliczkę czekolady, która była miksem gorzkiej, mlecznej i białej. Każdy uczestnik otrzymał również dyplom "Mistrza czekolady". Było ciekawie, wesoło no i pyyyyysznie!
CHRISTMAS LAPBOOKS
Uczniom naszej szkoły nie od dziś znane są lapbooki. Praca tą metodą jest bardzo twórcza, kreatywna, pobudza fantazję, zachęca do podejmowania wysiłku. Lapbook (w wolnym tłumaczeniu "książka na kolana") to własnoręcznie wykonana książeczka tematyczna. Jest czymś w rodzaju teczki, w której zgromadzone są wiadomości na określony temat. Uczeń może ją wykonać dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w kieszonki, koperty lub papierowe skrytki o przeróżnych kształtach to, co uzna za warte odkrycia lub głębokiej refleksji. Uczniowie klasy 4 podczas lekcji języka angielskiego tworzyli świąteczne lapbooki. Dzięki nim przypomnieli sobie słownictwo związane z Bożym Narodzeniem, utrwalili wyrazy nazywające elementy stroju Świętego Mikołaja, czy poznali tradycyjne potrawy spożywane podczas Świąt w Wielkiej Brytanii. Z ich twórczych działań powstały piękne prace, które nie tylko cieszą oko, ale również mogą wiele nauczyć.
Julita Kapłon
FABRYKA PIERNIKÓW
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, między 4 a 8 grudnia nasza świetlica zamieniała się w fabrykę pierników. Uczniowie z wielką radością wałkowali ciasto, wycinali foremkami różne kształty związane z motywami bożonarodzeniowymi, z ogromną frajdą uczestniczyli w procesie pieczenia. Gotowe pierniczki zostały udekorowane różnobarwnymi posypkami i kolorowym lukrem. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych słodkości, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepyszne.
"KAŻDY INNY - WSZYSCY WAŻNI"
„Każdy inny – wszyscy ważni”, te słowa doskonale pasują do Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada) oraz Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami (3 grudnia).
W naszej szkole kładziemy bardzo duży nacisk, na to, aby dać równe szanse wszystkim dzieciom, niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia. To bardzo ważne, ale ogromnie istotna jest również praca ze wszystkimi dziećmi, której celem jest nauka tolerancji i wzmacnianie empatii. Chcemy wychować – empatycznych, wrażliwych, otwartych na potrzeby drugiego człowieka ludzi. Przygotowane gazetki, prezentecje, karty pracy i scenariusze według których wychowawcy klas I – VIII przeprowadzili lekcje na temat tolerancji były doskonałą okazją do porozmawiania o problemach osób dotkniętych np. niepełnosprawnością.
O edukacji włączającej mówi się coraz częściej i śmielej. To obszar, który jest nie tylko ważny, ale bardzo potrzebny. Do naszych klas dołączają uczniowie, którzy potrzebują naszej szczególnej uwagi za względu na swoje niepełnosprawności, zaburzenia rozwoju, dysfunkcje, będący w kryzysie migracji, uchodźctwa, przewlekle chorzy, ale także Ci, którzy mają szczególne uzdolnienia.
Jaki jest cel edukacji włączającej?
Włączenie to proces, który pomaga pokonywać bariery ograniczające obecność, uczestnictwo i osiągnięcia uczniów. Edukacja włączająca to systemowe, wielowymiarowe i wielokierunkowe podejście do edukacji nastawione na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości każdego ucznia, jako pełnoprawnego uczestnika procesu kształcenia.
Celem nowego modelu edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) – w tym z niepełnosprawnościami – jest wypracowanie i wprowadzenie w obrębie praktyki szkolnej zasad tworzenia warunków sprzyjających przygotowaniu tych uczniów do samodzielności w dorosłym życiu oraz rzeczywistemu włączaniu ich w życie społeczne.
Zasady te oparte są na solidarności społecznej oraz na założeniach przyjętych w ratyfikowanych przez Polskę dokumentach promujących politykę rozwijania społeczeństwa włączającego – w szczególności w Konwencji o Prawach Dziecka oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Nie zapominajmy, że bardzo ważną rolę w procesie edukacji włączającej odgrywają pełnosprawni uczniowie, którym musimy zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju, ale także pomóc odnaleźć się w tych nowych i wcale nie łatwych warunkach.
- Naszym zadaniem – nauczycieli i rodziców jest przygotowanie tych uczniów na spotkanie i współdziałanie z rówieśnikami, którzy wymagają większej atencji, pomocy, zainteresowania, uwagi i uważności.
- Nie wszystkie dzieci są na to gotowe i potrafią od razu odnaleźć się w tej sytuacji, przecież są tylko dziećmi i mają do tego prawo.
- Niektóre z nich mają obawy przed nowym wyzwaniem, nie są pewne swoich kompetencji i tego, czy sobie poradzą, a inne bez problemu odnajdą się w nowej sytuacji.
- Bądźmy uważnymi obserwatorami tego procesu i w razie potrzeby reagujmy, nie oceniajmy, nie krytykujmy, bądźmy dla nich wsparciem.
Jak zatem rozmawiać z dziećmi i uczniami o zróżnicowanych potrzebach ich kolegów?
- Zawsze mówmy prawdę, dostosowując narzędzia przekazu do wieku i możliwości poznawczych uczniów.
- Niepełnosprawność traktujemy zawsze jako normalność.
- Formułujmy ogólne komunikaty, nikogo nie naznaczając, nie piętnując i nie wykluczając.
- Nie wymagajmy od uczniów poświęceń, a raczej współtworzenia bezpiecznego, przyjaznego miejsca opartego na współpracy, empatii, wzajemnej pomocy,
- Nie mówmy o problemach, nie straszmy, a raczej definiujmy wyzwania.
- Nie oceniajmy ich wątpliwości czy obaw.
- Kluczem do zrozumienia i współtworzenia przyjaznej przestrzeni szkolnej jest zawsze EDUKACJA.
- Pamiętajmy jednak, że edukacja włączająca to poszukiwanie różnych form wspierania – adekwatnych do potrzeb – nie zaś wyręczanie.
- Skorzystajmy z narzędzi, materiałów, filmików, czy sprawdzonych opracowań, których w sieci nie brakuje.
- Pokażmy ciekawe broszury, ilustracje czy wizualizacje, które dyskretnie zobrazują problemy, ale też potrzeby ich kolegów. Czasami dzieci chcą dobrze, chcą pomóc, a przez swoją niewiedzę wprawiają w zakłopotanie.
- Sięgnijmy po ciekawe książki i opracowania i polećmy je uczniów.
Pedagog specjalny: mgr Karina Kankowska
Zima czas Start!
Oto praca domowa uczniów klasy 3. Na powitanie śnieżnego puchu dzieci ulepiły bałwana. Efekty prac możemy zobaczyć na zdjęciach :) Wszystkim życzymy udanych zabaw na śniegu!
KLASY 7 i 8 NA WYCIECZCE W SZCZECINIE
W piątek 24 listopada dwie najstarsze klasy z naszej szkoły wraz z wychowawcą wybrały się na wycieczkę do Multikina do Szczecina. Uczniowie obejrzeli film, który powstał na podstawie czwartej już książki z serii Igrzyska Śmierci „Ballada ptaków i węży” autorstwa Suzanne Collins. Seans jak również i cała wycieczka okazały się bardzo udane. Były świetną okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich oraz spędzenia czasu razem poza szkolnymi murami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie