• ŚWIĘTA MAJOWE

• W czwartek 27.04.2023r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 1, 2, 3 maja – tj. świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego zatopiliśmy się więc w historii. Oprócz przypomnienia genezy i historii zbliżających się świąt oraz refleksji nad naszą krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne.

PAMIĘTAJMY, ŻE NARÓD, KTÓRY ZAPOMINA O HISTORII WŁASNEJ OJCZYZNY TRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ I SKAZANY JEST NA ZAGŁADĘ: PATRIOTĄ - POLAKIEM SIĘ JEST, A NIE BYWA…

• SPOTKANIE Z PSYCHODIETETYKIEM

• W czwartek 20 kwietnia gościliśmy w naszej szkole panią Lenę Leśniak specjalistę psychodietetyka.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem oraz piękną i zgrabną sylwetką. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacja multimedialną na temat prawidłowego odżywiania się. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany pierwszy posiłek, którym jest śniadanie oraz jak ważna rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały informacje co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać.

Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

• ""PSZCZOŁY - NASI MALI PRZYJACIELE"

• 17 kwietnia w naszą szkołę odwiedziła pani z pasieki IMAGO. Spotkanie miało na celu zorganizowanie ciekawych warsztatów na temat życia pszczół i produkcji miodu.

Nasza gościni okazała się wielką miłośniczką pszczół. Rekwizyty, które przywiozła ze sobą sprawiły, że wszyscy mogliśmy poczuć klimat prawdziwej pasieki. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się osoba wykonująca zawód pszczelarza, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego świata i w jaki sposób powstaje miód. Dużą atrakcją był pokaz żywych okazów owadów – królowej i robotnic, przywiezionych w szklanym ulu. Co prawda, nie udało nam się znaleźć królowej, ale spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Poszerzyliśmy sobie nasz zasób nazewnictwa przyrządów, które stosuje pszczelarz oraz poznaliśmy dokładniej proces produkcji miodu. Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali świeczkę z plastra wosku pszczelego i każdy otrzymał dyplom młodego pszczelarza.

• NIETYPOWE PRZEDSTAWIENIE

• W środę 5 kwietnia w naszej placówce odbyło się nietypowe przedstawienie. Swoje talenty aktorskie, przed całą społecznością szkolną, przedstawiły mamy naszych przedszkolaków wraz z ich wychowawczynią panią Danutą Szulc. Po kilku tygodniach prób obejrzeliśmy cudowne przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek na wesoło”. Przedstawienie nie tylko było zabawne, ale również miało bardzo ważne przesłanie. Uświadomiło nas jak ważny dla budowania relacji i bezpiecznej więzi jest czas, jaki spędzamy razem na wspólne aktywności. Budowanie relacji i bezpiecznej więzi wymaga systematycznych działań, wspólnego czasu, których nie zastąpi żaden pluszak czy elektroniczny gadżet.

Dziękujemy wspaniałym aktorkom za super zabawę i mamy nadzieję, że to nie ostatnie przedstawienie w Waszym wykonaniu.

• KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

• Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz ich stopień natężenia w poszczególnych sferach są rzeczą indywidualną. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, obejmuje na całym świecie coraz większą grupę ludzi. Dzieci dotknięte nim nie różnią się fizycznie od innych dzieci, lecz odmiennie się zachowują. Autyzm pojawia się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej przed upływem 30 miesiąca życia. Jednym z pierwszych podstawowych objawów autyzmu dziecięcego może być nieprawidłowy rozwój w zakresie rozumienia i ekspresji językowej, która służy porozumiewaniu się z ludźmi. Może wystąpić też nieprawidłowy rozwój kontaktów społecznych, brak zabawy symbolicznej.

Akceptacja dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego rozumiejącego otoczenia społecznego to cele akcji. Ważne jest, aby z końcem kwietnia nie zapomnieć o autyzmie i osobach w spektrum. Wiedza na temat autyzmu jest aktualna i ważna przez cały rok. Tak, jak zawsze ważne są: EMPATIA, ZROZUMIENIE i AKCEPTACJA!

Autyzm jest kolorowy

Od lat na całym świecie z autyzmem kojarzono kolor niebieski. Działaniom świadomościowym towarzyszyły niebieskie symbole. W kwietniu na znak solidarności z osobami autystycznymi na niebiesko podświetlano budynki użyteczności publicznej. Ten kolor miał symbolizować tajemnicę, nadzieję, ale też „szklany klosz”, pod jakim miałyby żyć według powszechnych wyobrażeń osoby z autyzmem. Środowiska działające na rzecz podnoszenia świadomości autyzmu są coraz częściej zgodne, że „niebieski autyzm” powinien przejść do historii, bo autyzm jest kolorowy.

Każdy przypadek jest inny. Osoba niemówiąca może mieć inteligencję w normie i potrzebować wsparcia w komunikacji alternatywnej, by np. realizować podstawę programową w szkole. Zdolności i pasje rozwinięte u innej osoby nie gwarantują życiowej samodzielności. Osoba z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną może sprawnie radzić sobie z prostymi, codziennymi czynnościami jak odkurzenie pokoju czy przygotowanie posiłku, z którymi zupełnie nie radzi sobie czasem ktoś, kto jest w stanie sprawnie tworzyć gry komputerowe lub tłumaczyć z kilku języków. W spektrum mieszczą się zarówno naukowcy, jak i osoby mające w pakiecie z autyzmem wiele innych zaburzeń, wymagające opieki także na poziomie higieny osobistej.

Poniżej kilka ciekawych propozycji książkowych o tematyce spektrum autyzmu:

Literatura_-_autyzm.pdf