• O TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI

          • W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu Em@tyczna Klasa w tym miesiącu dużo rozmawialiśmy o tolerancji i życzliwości. 16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji i w związku z tym podczas godzin wychowawczych dyskutowaliśmy o różnorodności i szacunku wobec innych bez względu na ich wygląd, wyznawaną religię czy pochodzenie. Uczniowie oglądali film pt. „Cyrk motyli”, który uświadomił im, jak poważnym problemem jest brak akceptacji samego siebie oraz brak poczucia własnej wartości spowodowany nietolerancją innych. Przygotowany został również plakat składający się z wielu kolorowych piórek tworzących skrzydła, w metaforyczny sposób przedstawiający to, że różnorodność jest piękna. W poniedziałek 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Na szkolnym holu zawisła gazetka zawierająca najważniejsze informacje na temat tego święta. Tego szczególnego dnia działała też poczta życzliwości, czyli specjalnie przygotowana skrzynka, do której uczniowie i nauczyciele mogli wrzucać kartki z miłym słowem i życzliwymi pozdrowieniami. Aby uwiecznić ten dzień pełen dobra, uczniowie mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w specjalnie przygotowanej fotobudce. Z pewnością rozmowy o tolerancji i życzliwości jeszcze bardziej zmotywowały naszych uczniów do okazywania na co dzień wobec siebie szacunku, serdeczności, uśmiechu, do mówienia miłych słów i niesienia bezinteresownej pomocy innym! 

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. 

            10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi włączyli się do akcji #SzkołaDoHymnu i o godzinie 11.11 odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbroskiego’.  Podczas tej uroczystości przygotowany przez uczniów montaż słowno - muzyczny przypomniał wszystkim historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy, jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

          • BAL DYNIOWY

          • 27 października było kolorowo, zwłaszcza pomarańczowo, wesoło i ciekawie, a wszystko to za sprawą Dyniowego Balu. W tym roku królowały przebrania dyniowe, choć nie brakowało wróżek i innych bajkowych postaci. Tradycyjnie były tańce, sportowe konkurencje i dyniowy poczęstunek. 

          • Innowacja CZAS START!

          • Innowacja „Mali odkrywcy” wynikła z potrzeby uczniów kl. II, poszerzania wiedzy o otaczającym świecie, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego. 7 listopada wykonaliśmy pierwsze doświadczenie w ramach naszego klasowego przedsięwzięcia. „Chemiczne jojo” to bardzo atrakcyjny eksperyment dla ciekawych świata, małych naukowców. Uczniowie klasy II mogli go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje. Doświadczenie sprzyjało wymianie ciekawych spostrzeżeń. 

            "Chemiczne jojo" to zapowiedź kolejnych, fascynujących odkryć w naszej klasie.

             

          • DZIEŃ KANAPKI

          • Chleb, masło, wędlina, ser, ogórek...? Czy jest wśród nas jedna osoba, która nie jadła takiej kanapki? Warto też wspomnieć, że według legendy zawdzięczamy to danie oraz nazwę Johnowi Montagu – czwartemu hrabi Sandwich (ang. kanapka). Hrabia był wielkim fanem hazardu i nie chciał się od niego odrywać na posiłek. Dlatego poprosił swoich służących, żeby przygotowali mu posiłek, do którego jedzenia nie są potrzebne sztućce. Sprytni służący podali mu kawałki mięsa pomiędzy dwoma kromkami chleba. Kiedy ludzie usłyszeli o tym pomyśle, zamawiali „to samo co Sandwich”, a w końcu po prostu „sandwich”.

            W tym roku 4 listopada obchodziliśmy w szkole święto tego genialnego pomysłu, ale nie tylko. Uczciliśmy Dzień Kanapki w bardzo nietypowy sposób. Samorząd Szkolny zorganizował w czasie przerw sprzedaż ciepłych tostów z serem, a zebrane pieniądze – 195 złotych, zostały przeznaczone na szczytny cel, jakim była pomoc zwierzętom ze schroniska w Sosnowicach. Było pysznie, a przy okazji uczniowie znów mieli okazję przypomnieć sobie, jak ważna w życiu jest empatyczna postawa wobec innych, także „mniejszych braci”.

          • MISTRZOWIE TENISA STOŁOWEGO

          • We wtorek 25 października br. w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kamieńskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci 2022/2023, Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2022/2023. Szkołę Podstawową we Wrzosowie reprezentowały dwie drużyny:

            1. W kategorii klas VII – VIII dziewcząt: Milena Chopcian i Sara Sobczak.

            2. W kategorii klas VII – VIII chłopców: Dariusz Jańczak, Filip Kobek i Iwo Sadowski.

            Rewelacyjnie spisały się dziewczęta reprezentujące Szkołę Podstawową we Wrzosowie, które zajęły II miejsce w swojej kategorii. Nasze uczennice wygrały dwa spotkania z zawodniczkami z Ładzina i SP nr 2 z Kamienia Pomorskiego, przegrały tylko jeden mecz po wyrównanej walce z uczennicami z Jarszewa (2:3).

            Jeszcze lepiej spisali się chłopcy, którzy zwyciężyli w swojej kategorii, nie dając szans innym drużynom. Zajęcie I miejsca zapewniło im awans do etapu Regionu B.

            GRATULUJEMY!!!

          • Code Week z Laboratorium Przyszłości i robotami Q-Scout

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2022, znanego jako Code Week uczniowie w trakcie lekcji informatyki poznawali świat robotyki, elektroniki
            i programowania oraz nabywali umiejętności inżynierskie.

            Ich zadaniem było rozpakowanie i zbudowanie robota edukacyjnego Q-scout zgodnie z instrukcją (unboxing), sterowanie robotem za pomocą urządzeń mobilnych; a na kolejnym poziomie – zaprogramowanie robotów i ich czujników (ruch, dźwięk, światła).

            Wykonanie zadań wymagało od starszych uczniów stosowania pojęć
            i umiejętności obliczania prędkości, drogi, czasu i zamiany jednostek przy programowaniu ruchu robota na konkretnych odcinkach.

            Te aktywności z podstaw robotyki zdecydowanie należą do ulubionych zadań naszej młodzieży. W realizacji działań wykrzystano szkolne tablety oraz sprzęt dostarczony w ramach programu Laboratorium Przyszłości.

          • #SzkołaPamięta 2022

          • Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. W ramach akcji przedstawicielki uczniów naszej szkoły odwiedziły lapidarium, pomnik ku pamięci żołnierzy 4 i 5 Pułku 2 Dywizji Piechoty 1 Armi Wojska Polskiego oraz pomnik poświęcony ofiarom Katynia i Smoleńska. Złożono kwiaty i zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich którzy odeszli. Wyrazem naszej pamięci było też przygotowanie prac plastycznych i gazetek tematycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej odbyło się 25 października 2022r. Podczas akademii uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze i przepięknie zatańczyli. Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.