• WESOŁYCH ŚWIĄT

          • Na zbliżające się świąteczne dni, wielu radosnych chwil w gronie rodzinnym, a w Nowym Roku wiary w lepsze jutro życzą: Dyrektor, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie

          • WIGILIA U PRZEDSZKOLAKÓW

          • Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Dnia 16.12.2019r w przedszkolu odbyła się uroczystość, panowała radosna atmosfera. Przybyli do nas rodzice oraz zaproszeni goście. Dzieci zaśpiewały dwie piękne kolędy, wszyscy byli wzruszeni. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu pamiętano o tradycjach. Było sianko jako symbol narodzin dzieciątka w szopie, pojawiły się potrawy wigilijne które zajadano ze smakiem. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego roku. 

          • MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 06.12.2019r. w przedszkolu odbyły się mikołajki. Wszystkie przedszkolaki przebraly się w stroje mikołajkowe. Odwiedził nas święty Mikołaj ze słodką niespodzianką. Dzięki osobom o dobrym sercu, przedszkolaki otrzymały wspaniały prezent-magiczny dywan. Serdecznie dziękujemy fundatorom. Przekazujemy podziękowania Rodzicom, którzy zaangażowali się w sprzedaż ciast, a uzyskane środki przekazali na zakup dywanu. 

          • FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          • Grudzień to okres przedświąteczny, którynierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierników i ich zapachem. W dniu 5 grudnia w naszej szkole miało miejsce tradycyjne wielkie pieczenie świątecznych pierników przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W miłej atmosferze, przy dźwiękach kolęd dzieci przystąpiły do wałkowania oraz wycinania foremkami przygotowanego wcześniej przez nauczycieli ciasta, W całej szkole rozchodził się zapach pieczonych ciastek. Upieczone pierniczki, po ostygnięciu, każde dziecko dekorowało według własnego pomysłu. Kulinarna zabawa zaowocowała nie tylko pysznymi pierniczkami, ale także nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami.

            wszyscy wychodzili bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia,piec pyszne pierniki.

            Do zobaczenia za rok w fabryce Świętego Mikołaja

          • NIETYPOWY "GOŚĆ" W KLASIE DRUGIEJ

          • 4 grudnia klasę drugą odwiedził "nietypowy gość". Przy okazji tematu o opiekowaniu się zwierzętami domowymi, wychowawca klasy pani Karina "zaprosiła" na lekcje pieska swojej przyjaciółki. Odi, bo tak wabi się pies, jest ośmioletnim yorkiem, który bardzo kocha dzieci. Po omówieniu tematu, zapoznaniu się również z innymi rasami psów, uczniowie mieli dużo czasu na zabawę z Odim. Piesek chcętnie bawił się z dziećmi i pokazywał różne "sztuczki". Najwięcej jednak radości sprawiło wszystkim to, że poszliśmy z nim na spacer. Każdy miał okazję poprowadzić Odiego na smyczy. 

          • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

          • Przedszkolaki przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. 02.12.2019r. wspólnie z paniami upiekly pierniczki dla siebie i swoich rodzin. Zapach pieczonych pierniczków rozchodził się po całej szkole. Dzieci były bardzo szczęśliwe i z zaangażowaniem dekorowały wypieczone ciastka. 

          • Z WIZYTĄ W PIEKARNI-CIASTKARNI ŻELEK

          • 28.11.2019r. w ramach wewnętrznego programu Doradztwo zawodowe klasy III „Mądrze zaplanuje swoją przyszłość”, odbyła się wycieczka do jednego z zakładów pracy – Piekarnia-Ciastkarnia „Żelek” w Kamieniu Pomorskim. W wycieczce wzięli udział uczniowie Mateusz Faliński oraz Anastazja Gajlon. 
            Głównym celem wizyty w piekarni było poznanie pracy piekarza i cukiernika. Właściciel piekarni pan Wiesław Żelek oprowadził nas po całym zakładzie i w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o etapach produkcji chleba i ciast. Dowiedzieliśmy sie jakie kwalifikacje i predyspozycje muszą mieć pracownicy piekarni. To była ciekawa i "smaczna" wizyta.

          • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

          • Andrzejki wypadają co roku w nocy z 29 na 30 listopada. W ten wieczór dziewczęta mogą wykonywać wróżby, na podstawie których będzie można przewidzieć, jak w nadchodzącym roku potoczy się ich życie miłosne. Jest to też idealna okazja do zorganizowania zabaw zarówno dla młodszych, jak i starszych osób, dlatego też tego dnia na każdej przerwie Samorząd Uczniowski przygotował nie tylko dla dziewcząt, ale także  dla chłopców szereg rozmaitych wróżb i przepowiedni. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech, popularność czy może jakaś inna niespodzianka. Zainteresowani poznali imiona swoich przyszłych wybrańców. Poranek  andrzejkowy był wesołym spotkaniem,  a przepowiednie choć traktowanie mniej serio, a bardziej z przymrużeniem oka i tak dostarczyły uczniom wielu przeżyć i emocji. 

          • "CZY TO JUTRO CZY TO DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ!"

          • Bardzo duże, średnie, małe i  malutkie, kolorowe, puchate i mięciutkie czyli pluszowe misie opanowały naszą szkołę. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Tradycyjnie jak co roku  z okazji  Światowego Dnia Pluszowego Misia nauczycielki   przygotowały  dla najmłodszych  uczniów  „URODZINY PLUSZOWEGO MISIA”. Poza czytaniem tekstów  o misiach, były zabawy ruchowe, śpiewanie piosenek,  okrzyki na cześć   misia, zagadki i …  medale misiowe, kolorowe balony i słodkie prezenty niespodzianki. Na początek przedstawiona została historia pluszowego misia,  następnie dzieci wzięły udział w quizie „Misie z bajki i nie tylko…”. Po pytaniach konkursowych, zostały ogłoszone wyniki konkursu  pod hasłem "Ubierz swojego Misia". Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy trzeciej  Anastazja Galjon. Nauczycielki naszej szkoły  przygotowały i przedstawiły   baśń o „Siedmiu Księżniczkach”, która się wszystkim uczniom bardzo podobała, świadczyły o tym głośne i liczne brawa.  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za wspólną zabawę  i zapraszamy za rok.

          • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • 21 listopada nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Dzień Życzliwości. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów oraz pozytywnych emocji. Było radośnie i życzliwie. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym.
            Każdy kto przekroczył próg szkoły otrzymał „uśmiechnięte buźki”, które zachęcały do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. Przez cały dzień dominował kolor żółty – na każdych drzwiach zaświeciły „słoneczka życzliwości” z różnymi hasłami: „Bądź miły”, „Uśmiechaj się”, ”Bądź życzliwy”, „Spraw, by ktoś dzięki Tobie się uśmiechnął”, „Dziel się z innymi”, „Bądź uprzejmy”, „Pomagaj innym” itp.  
            Uczniowie przygotowali kartki, na których pisali miłe słowa dla wybranych przez siebie adresatów – kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników szkoły. Życzliwe kartki zostały wrzucone do poczty życzliwości  a następnie rozdane przez nauczycieli. 
            Dzień Życzliwości to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym nie tylko od święta. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

          • POKAZY SZALONEGO PROFESORA

          • 12 listopada 2019 roku w naszej szkole gościł Szalony Profesor z fundacji Miasto Nauki. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w interaktywnej lekcji fizyki, której tematem była temperatura. Podczas zajęć  odbyły się widowiskowe doświadczenia z dwoma skrajnymi substancjami – ciekłym azotem (prawie -200°C ) i metanem (około 2 000°C ). Szalony Profesor zamroził i wysadził w powietrze codzienne przedmioty, pozwolił dotknąć jednej z najzimniejszych substancji świata i… „podpalił” widzów metanem (spokojnie, nikomu nic się nie stało). To była wspaniała nauka i zabawa dla każdego.

          • ŚNIADANIE DAJE MOC!

          • Kolejny rok uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału 0  uczestniczyli w programie ogólnopolskim Śniadanie Daje Moc. Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. W tym roku zaplanowano go na 12 listopada.
            Dzieci ubrane w kolorowe fartuszki przyniosły ze sobą wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, dietetyczne ciasteczka itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie każdej klasy, pod kontrolą swoich wychowawców, przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki. Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Taki poczęstunek było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe kanapki. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo …mniaaam palce lizać! Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.

          • DROGA DO WOLNOŚCI...

          • Dnia 08 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wraz z mieszkańcami wsi Wrzosowo wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.
            Montaż słowno – muzyczny  przygotowany przez uczniów klas IV - VIII ukazał długą, trudną drogę, którą musiał pokonać nasz naród, by stać się wolnym i niepodległym. Scenki historyczne opowiadały o wydarzeniach sprzed lat i w obrazowy sposób przedstawiły losy naszej Ojczyzny, która po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną niepodległość. Uroczystość wzbudziła wśród gości wiele emocji i wzruszeń. Całość przypieczętowana została gromkimi brawami.

          • WITAMINKI, WITAMINKI...

          • Dzieci z klasy drugiej wiedzą jak ważne w okresie jesiennym są witaminy. Dlatego postanowiły zrobić przepyszne smoothie – zmiksowany i schłodzony napój na bazie owoców i warzyw, o gęstej i kremowej konsystencji. Aby wykonać smothie samodzielnie musiały obrać i pokroić warzywa i owoce. Pracy dużo, ale najważniejszy był efekt końcowy, pyszny napój. Przy okazji tematu o przetworach na zimę ususzyliśmy sobie jabłka i gruszki. Niestety nie doczekały zimy ;). Były tak smaczne, że po kilku dniach wszystkie zostały schrupane. SMACZNEGO I NA ZDROWIE ;) 

          • BAL DYNIOWY W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 30.10.2019r.w przedszkolu odbył się coroczny Bal Dyniowy. Dzieci bawiły się wspaniale, humory dopisywaly. Tańce i różne zabawy trwały do obiadu. Przygotowany został również słodki poczęstunek. Dziekujemy dzieciom za wspólną zabawę, a rodzicom za okazaną pomoc. 

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej odbyło się 30 października 2019r. 
            Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali program artystyczny,  w którym musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze.
            Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej” – mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie oraz zorganizowali „słodkie” przyjęcie.
            Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
            .

          • CODE WEEK w Grodnie

          • CodeWeek to radosne wydarzenie społeczne, którego celem jest promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. 12 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z programowania z wykorzystaniem klocków LEGO Education oraz różnorodnych robotów mobilnych. 
            Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w dwóch 2 - godzinnych warsztatach, jednym z robotyki LEGO i jednym z programowania robotów mobilnych. Klasy V-VIII w 3 - godzinnych warsztatach z robotyki LEGO Mindstorms EV3. Dzieci pracowały w grupach, 2 - osobowych zespołach, każda grupa pod kierunkiem 2 edukatorów. Każda para miała do dyspozycji zestaw klocków LEGO EDUCATION oraz komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem do zajęć z robotyki. Podczas zajęć z programowania robotów mobilnych do dyspozycji były tablety i roboty.
            Zajęcia polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów. 
            Z warsztatów wróciliśmy bardzo zadowoleni, z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października to dzień, w którym nauczyciele i pracownicy szkoły mają swoje święto. Nie zapomnieli o tym uczniowie  i  w podzięce za codzienny trud pedagogów przygotowali zabawny występ. Uczniowie w krzywym zwierciadle ukazali szkolne „ziółka”, z którymi muszą borykać się nauczyciele. Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej życzył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły: entuzjazmu w przekazywaniu wiedzy, zrozumienia w oczach uczniów oraz satysfakcji w odkrywaniu nowych obszarów codziennej pracy Nauczyciela. 
            Nauczyciele, obdarzeni poczuciem humoru bawili się wybornie, a świadczyły o tym  rozlegające się salwy śmiechu.                                                                                                Uroczystość podsumowała pani  Dyrektor Aneta Sikora, która wręczyła nauczycielom Nagrody  Dyrektora Szkoły  oraz z dużą dozą humoru skomentowała kabaretowe zmagania uczniów. Dziękując opiekunom Samorządu Uczniowskiego oraz młodzieży za przygotowanie uroczystości życzyła wszystkim nauczycielom przede wszystkim cierpliwości i dobrych pomysłów na ciekawy sposób przekazywania uczniom wiedzy. 

          • INNOWACJA PEDAGOGICZNA "JAK RYBY W WODZIE"

          • Pływanie to aktywność, którą polecić można każdemu dziecku. Dla dzieci z klasy drugiej są to zajęcia adaptacji do środowiska wodnego z elementami nauki pływania. Zajęcia na pływalni stają się dla nich doskonałą zabawą, ponieważ ułatwiają im relaks fizyczny jak i psychiczny. Wczesne oswajanie z wodą sprawia, że lepiej się rozwijają, są zdrowsze i bardziej sprawne. Ćwiczenia w wodzie pobudzają rozwój ich mięśni. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia nauki pływania mają lepiej rozwinięte mięśnie oddechowe, lepszy apetyt, zdrowe serce i prosty kręgosłup. Często stają się bardziej odważne i z większą pewnością siebie podchodzą do nowych, nieznanych sytuacji.

            Ogólna koncepcja innowacji

            Programem innowacji objęci są uczniowie klasy drugiej.

            Liczebność grupy 6 osób.

            Struktura godzinowa: 2 godziny zegarowe w miesiącu.

            Zajęcia prowadzone będą na basenie Maximus SPA Hotel w Dziwnówku.

            Zaszczepienie w dzieciach chęci do uprawiania sportu.

            Zaszczepienie u dzieci nawyku zdrowego trybu życia.

            Poprawa sprawności fizycznej.

            Ukształtowanie odpowiednich zachowań w wodzie.

            Walka z nadwagą.

            Profilaktyka i korekta wad postawy.

            Kształtowanie charakteru poprzez sport.

            Dobra zabawa.

            Elementy nauki pływania.

             Cele ogólne innowacji

            1. Popularyzacja pływania jako formy spędzania wolnego czasu.
            2. Profilaktyka wad postawy.
            3. Zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie i nad wodą.
            4. Wszechstronny rozwój psychofizyczny dziecka.
            5. Wszechstronny rozwój sprawności kondycyjnej.
            6. Wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych i prozdrowotnych.
            7. Oswajanie z wodą i ćwiczenia wypornościowe.
            8. Elementy nauki pływania.
            9. Kształtowanie postaw ucznia.

             Cele szczegółowe innowacji

            W zakresie umiejętności – wyposażenie ucznia w umiejętność:

            • opanowania  podstawowych czynności ruchowych w środowisku wodnym,
            • zanurzanie głowy do wody,
            • otwieranie oczu pod wodą,
            • wykonywanie leżenia na piersiach i grzbiecie,
            • koordynacja (ręka – ręka, noga – noga, ręka – noga).

            W zakresie wiadomości – zapoznanie ucznia z :

            • regulaminem basenu,
            • zasadami BHP obowiązującymi podczas zajęć na basenie,
            • zasadami bezpieczeństwa w wodzie i nad wodą,
            • prawidłowymi nawykami higienicznymi,
            • zagrożeniami na kąpieliskach i sposobami ich zapobiegania.

             W zakresie postaw społecznych:

            • wyrabianie i rozwijanie społecznych zachowań,
            • samodzielności,
            • odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych,
            • współdziałania w grupie, tolerancji, niezależności, sumienności, zdyscyplinowania, systematyczności, poszanowania mienia społecznego.

             W zakresie zdolności motorycznych:

            • wytrzymałość: pływanie dystansowe (ze sprzętem do pływania),
            • gibkość: staw barkowy,
            • siła: praca nóg i ramion,
            • koordynacja: kraul na grzbiecie.

             Akcent wychowawczy :

            • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
            • kształtowanie umiejętności współpracy z nauczycielem,
            • kształtowanie postaw wobec uczniów mniej sprawnych,
            • samodzielność w wykonywaniu ćwiczeń.

            Cele rewalidacyjne

            • poprawa wydolności ogólnej dzieci poprzez aktywację układu krążeniowooddechowego,
            • hartowanie organizmu,
            • wzmocnienie mięśni posturalnych ciała,
            • poprawa koordynacji nerwowomięśniowej, doskonalenie koordynacji ruchów,
            • poprawa funkcji hemodynamicznych ustroju. Ćwiczenia w środowisku wodnym angażują w dużym stopniu układ krążenia zwiększając jego sprawność,
            • korygowanie wad postawy.

             Cele terapeutyczne

            • stanowią profilaktykę wad postawy tj. skrzywień kręgosłupa, zapobiegają wadą kończyn dolnych,
            • zapobiegają otyłości,
            • dla niektórych dzieci pływanie jest formą znakomitej rehabilitacji (pomaga im uwolnić się od napięć mięśniowych).

             

          • Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!

          • "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" pod tym hasłem  w dniu 20 września 2019 roku  uczniowie  naszej szkoły zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.
            Wszyscy uczniowie, przedszkolaki  wraz z nauczycielami  pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyli  w teren i sprzątali  naszą miejscowość  Wrzosowo.  Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o środowisko, o czystość otoczenia oraz o tym jakie mogą być negatywne skutki śmiecenia  dla naszej  przyszłości.  Na koniec  po pracowitej akcji czekało na uczniów  i nauczycieli ognisko i pieczenie kiełbasek.    „Sprzątanie świata –Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.