2 października naszą szkołę odwiedził teatr Fundacja Grupa T z Torunia ze spektaklem pt. "Gang śmieciaków". Świetnie się złożyło ponieważ na dzisiaj mieliśmy już zaplanowaną Akcję Sprzątania Świata. Zanim wyruszyliśmy posprzątać naszą "małą ojczyznę" obejrzeliśmy humorystyczne przedstawienie profilkatyczne przybliżające nam tematykę "zero waste" oraz utrwaliliśmy sobie zachowania proekologiczne.
GANG ŚMIECIAKÓW
- 2
KLASA VI W SZCZECINIE
- 1
Tradycją już jest, że pani Karina razem ze swoimi wychowankami jedzie pociągiem do Szczecina. Tak było też w czwartek 21 września. Punktualnie o 7.45 cała klasa VI wyruszyła w drogę do Multikina. Ponieważ w tym roku do klasy dołączyło aż 4 nowych uczniów była to doskonała okazja, aby kształtować wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtować nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, ale przede wszystkim zintegrować i wzmocnić więzi koleżeńskie. W kinie zaproponowano nam ukraińską baśń z przesłaniem ekologicznym. „Mavka i strażnicy lasu” to epicka, pełna rozmachu opowieść w Disneyowskim stylu. Przepięknie wykonana animacja idzie w parze z przyjemną, wypełnioną ludowymi motywami ścieżką muzyczną. Głównym wątkiem filmu jest oczywiście zakazane uczucie Mavki i Łukasza – pary pochodzącej z dwóch całkowicie odmiennych, nieprzychylnie nastawionych do siebie światów. W odróżnieniu do Romea i Julii jednak, ich miłość przyniesie pokój skłóconym królestwom natury i człowieka. Dwa światy nauczą się działać w symbiozie i czerpać mądrość ze swojej inności. Eksploatacja przyrody przez człowieka to kluczowy motyw w filmie, w którym ekologiczne przesłanie wybrzmiewa nader silnie. Główna antagonistka „Mavki” to okrutna księżniczka Kalyna, która zamierza obrabować puszczę z jej największego skarbu tylko po to, by zachować urodę. Jest to oczywista metafora niszczenia środowiska naturalnego dla konsumpcyjnych i krótkowzrocznych celów, co zaprowadziło naszą planetę – tak jak las Mavki – na skraj upadku.
Jakie walory edukacyjne wynieśliśmy z filmu „Mavka i strażnicy lasu”?:
- Tolerancja i porozumienie ponad podziałami. Miłość, przyjaźń i otwarcie na drugiego człowieka przynoszą głównym bohaterom więcej zdobyczy, niż wypowiedziana przez ich rodaków otwarta wojna. Mavka i Łukasz wygrywają, bo potrafią spojrzeć głębiej, nie oceniać się po pozorach. Hasło „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” wybrzmiewa w wielu warstwach filmu, np. księżniczka jest piękna, ale co z tego, skoro zła i nieczuła.
- Akceptowanie i rozumienie wszystkich emocji, także tych negatywnych. Jednym z problemów, z którymi mierzy się Mavka, jest… bycie zbyt miłą. Starsze siostry często dokuczają bogince z tego powodu, twierdząc, że przez tę cechę nie nadaje się do sprawowania funkcji ducha-opiekuna lasu. Mavka, w której naturze leży pomaganie innym i opiekowanie się słabszymi, z jednej strony nie zgadza się z tą opinią, z drugiej: często cierpi przez swoją delikatność. W toku akcji pozwoli sobie w końcu na uwolnienie własnego gniewu: kiedy ludzie zaczną niszczyć jej las przeistoczy się w przerażającą, siejącą zniszczenie, ognistą istotę. Wreszcie zrozumie, że każda skrajność jest zła i pozwoli sobie na przeżywanie każdej emocji. Uprzejmość i wrażliwość Mavki, wyśmiewane przez siostry, także ostatecznie okazują się jej największą siłą. Film w bardzo dojrzały i wyważony sposób mówi o byciu dobrym dla innych: zachęca do przyjęcia takiej postawy, ale w żadnym momencie nie ukrywa, że bywa to trudne i że czasami warto na pierwszym miejscu postawić jednak swoje potrzeby.
- Kultura i tradycja Ukrainy. Wspólne wyjście do kina na „Mavkę” to była świetna propozycja na wycieczkę szkolną, zwłaszcza że do klasy dołączył ukraiński uczeń. W filmie obejrzeliśmy ukraińską przyrodę, tradycyjne stroje, tańce i śpiewy (przepiękna jest sekwencja wiejskiej zabawy, z wykorzystaniem muzyki ludowego zespołu Dagadana). Uczniowie dowiedzieli się, jak ciekawa i barwna jest kultura Ukrainy (przedstawiona w filmie z dużymi szczegółami), a także, jak wiele wspólnego mają ze sobą wszystkie narody wywodzące się od Słowian, a zatem Ukraińcy i Polacy.
- Piękno natury i znaczenie jej ochrony. Film jest wielkim hołdem dla przyrody – od fantastycznej, pełnej urzekających kolorów animacji leśnego świata po wybrzmiewające z niego przesłanie: nie możemy zniszczyć naszego wspólnego domu, jakim jest natura. Ludzie w końcu zrozumieją, że są jej częścią i przestaną z lękiem patrzeć w stronę lasu. „Mavka” bez nachalnego dydaktyzmu budzi w młodym odbiorcy zachwyt nad pięknem i podziw dla różnorodności przyrody.
SERDECZNIE POLECAMY 😊 FILM WARTY OBEJRZENIA
WYCIECZKA DO POZNANIA
W dniach 20-22 września uczniowie 4, 5, 7 oraz 8 klasy wybrali się na trzydniową wycieczkę do Poznania. Czas ten wypełniony był licznymi atrakcjami oraz intensywnym zwiedzaniem i eksplorowaniem nieznanego miasta. Była to też dobra okazja do nauki samodzielności i integracji międzyklasowej. Nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Rogalowe, gdzie uczestniczyli w pokazie o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Zwiedzili też Stare i Nowe Zoo, gdzie mogli podziwiać różne gatunki zwierząt. Podczas wycieczki mieli też okazję poznać niespotykane dotąd rośliny tropikalne znajdujące się w poznańskiej Palmiarni. Tajemnice produkcji słodkości nasza młodzież odkryła podczas wizyty w Muzeum Czekolady, gdzie oprócz warsztatów nastąpiła degustacja samodzielnie stworzonych słodkich tabliczek. Równo o 12 w południe uczniowie odwiedzili Stary Rynek, aby podziwiać dwa słynne trykające się koziołki pojawiające się na ratuszowej wieży. Czas minął szybko, a po powrocie zostały miłe wspomnienia, nowe przyjaźnie, dużo zdobytej wiedzy oraz pamiątkowe zdjęcia.
OPERACJA SZKOŁA
Klasy I, II i III w bieżącym roku szkolnym 2023/24 biorą udział w programie edukacyjnym: Operacja Szkoła, którego celem jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej.
Zadania do wykonania:
- Operacja: Ostatni Dinozaur.
- Operacja: Księga Czarodzieja.
- Operacja: Złoto.
- Operacja: Tajemnica zamku.
- Operacja: Burzowa chmura.
- Operacja: Wyspa.
- Operacja: Wyspa
- Operacja: Wrak
- Operacja: Niezłe ziółko
- Operacja: Królowa dżungli.
Koordynatorami projektu są wychowawcy klas: Joanna Aftewicz, Katarzyna Sługocka oraz Aleksandra Kobek.
MALI MATEMATYCY
Klasa I w roku szkolnym 2023/2024, bierze udział w projekcie edukacyjnym: Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka. Uczniowie podczas zajęć będą ćwiczyć odczytywanie godzin, poznają jednostki miar i wag oraz nauczą się prowadzić obliczenia pieniężne. Uczestnicząc w projekcie, rozwiną również umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.
Lekcje na rozgrzewkę
- Jak się uczyć koncentracji uwagi?
- Jak być dobrym przyjacielem?
- Jak poznać kogoś lepiej?
- Co robić, kiedy boję się i stresuję?
Lekcje tematyczne
- Jak płynie czas?
- Jak mierzymy czas?
- Jak odczytać czas?
- Ile papieru jest w rolce?
- Czy wszystko da się zważyć i zmierzyć?
- Gdzie jest prawo, a gdzie lewo?
- Ile ścian ma wielościan?
- Jak narysować koło?
Koordynator: Joanna Aftewicz
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
W roku szkolnym 2023/2024 klasa I z inicjatywy wychowawcy Joanny Aftewicz bierze udział w programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole i w Internecie. Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie zweryfikują swoją wiedzę rozwiązując Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.
Powodzenia!
TALENCIAKI 2
Nasza Szkoła bierze udział w Akcji SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW. Polega ona na zebraniu największej ilości TALENCIAKÓW. Jak tego dokonać? Wystarczy zrobić zakupy w sklepie LIDL za 50 złotych zawierające minimum jeden owoc lub warzywo. Zachęcamy do włączenia się w akcję nauczycieli, rodziców, uczniów, przyjaciół i znajomych. Razem możemy zebrać dużą ilość TALENCIAKÓW i wygrać atrakcyjne nagrody dla naszej szkoły. TALENCIAKI w formie papierowej prosimy wrzucać do pudełka w holu szkoły, przekazywać pani Karinie. Talenciaki można rownież samodzielnie zeskanować wybierając naszą placówkę. Zachęcamy do wspólnej zabawy! Pomóż nam zbierać TALENCIAKI!
DOBRZE ZNOWU WAS WIDZIEĆ :)
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie!!!
Zanim zadzwoni pierwszy w tym roku szkolnym dzwonek, przeczytajcie, proszę .
To od Was zależy, jak będzie wyglądało codzienne życie za kilka lat, jak ludzie będą się wzajemnie traktować. Wy tworzycie przyszłość. Ona zaczyna się w Waszych domach, szkole, ale przede wszystkim, w Waszych sercach i tym, jak traktujecie drugiego człowieka. Nic nie będzie straszne, jeśli będziecie i będziemy się wspierać i sobie pomagać.
4 września to idealny moment, by zacząć na nowo. Niech będzie to rok, w którym jesteśmy razem. W którym nikt nie czuje się odrzucony, osamotniony, odtrącony, wyśmiany, wykluczony, gorszy, inny… Nieważne, jak wygląda, jak jest ubrany, jaki ma plecak, buty, jakiej słucha muzyki, kim jest. Reagujcie, gdy widzicie czyjś smutek. Reagujcie, gdy widzicie czyjś strach, łzy. Reagujcie, gdy widzicie czyjeś zagubienie. Gdy komuś sprawiana jest przykrość. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale na to jak traktujecie koleżanki i kolegów, owszem. To Wy decydujecie, jakie słowa do nich kierujecie. Jak ich określacie. Za każdym razem - to Wasz wybór. To w Was jest siła, która jest większa niż wszelkie trudności, które może postawić los w tym roku. Ratowanie świata zaczyna się od pomocy jednemu człowiekowi. To w Was, jest nasza (moja i Waszych rodziców) nadzieja.
Ja wiem, że jesteście najlepszym na świecie Pokoleniem. Najlepszymi na świecie dziećmi i młodzieżą.
Niech to będzie rok, który pokaże wszystko to, co w Was jest najpiękniejsze
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023 r. o godzinie 9:00 w świetlicy szkolnej.
Po uroczystym rozpoczęciu Roku Szkolnego 2023/2024 uczniowie spotykają się w salach z wychowawcami.
Msza święta o godzinie 8.15 w kościele we Wrzosowie.
ŻYCZENIA NA WAKACJE!!! BĄDŹCIE BEZPIECZNI!!!
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Uczniom życzymy zdrowych, bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzieńoraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
ZAKOŃCZENIE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023 (pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno; pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny; pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy; pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy; pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie).
Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:
- wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;
- formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;
- ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
Cele szczegółowe:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno;
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką;
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym;
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm;
- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku;
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie;
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.
Projekt w naszej placówce został pomyślnie zakończony, a wszystkie wymagane zadania zostały wykonane. Szkoła otrzymała certyfikat udziału w projekcie.
Koordynator projektu Karina Kankowska
WYJAZD DO ŚWINOUJŚCIA
14 czerwca klasa piąta ze swoją wychowawczynią panią Kariną Kankowską wybrała się na wycieczkę do Świnoujścia. Do miasta można dostać się promem. Po dopłynięciu do brzegu ruszyłyśmy do Parku Zdrojowego. Park Zdrojowy położony jest we wschodniej części miasta. Na jego terenie znajduje się wiele różnorodnych rodzajów drzew, z czego wiele ma ponad 150 lat. Występują też różnorodne krzewy, sprowadzane, podobnie jak drzewa, z różnych części Europy. Pomiędzy bogatą roślinnością przebiegają promieniste alejki, służące długim i zdrowotnym spacerom. W centrum parku znajdują się różne kamienne rzeźby, między innymi słynny Telesfor. Na terenie całego parku znajdują się dwa place zabaw. Po dłuższej zabawie ruszyłyśmy w kierunku promenady. Znajdują się tu liczne kawiarnie i restauracje. Urzekły nas fontanny przy których świetnie się bawiłyśmy, ale też niestety troszkę zmoczyłyśmy. Z promenady zeszłyśmy na przepiękną, szeroką, z mnóstwem muszelek plażę. Nad wodą bardzo wiało mimo to nie zniechęciło nas to do spaceru. Spacerując brzegiem morza dotarłyśmy do najbardziej pocztówkowego miejsca w Świnoujściu. Na końcu Falochronu Zachodniego znajduje się największa atrakcja Świnoujścia – wiatrak Stawa Młyny. Tego miejsca w Świnoujściu nie można ominąć! Spacer po Świnoujściu zakończyłyśmy na Placu Wolności. To fajne miejsce na odpoczynek po całodniowym maszerowaniu. Znajdziemy tu kolorowe, zabytkowe kamienice, pięknie odrestaurowane. Z oddali wylania się wieża XVIII-wiecznego kościoła pw. Chrystusa Króla.
Do domów wróciłyśmy zmęczone, ale bardzo zadowolone.
„Maria Konopnicka i jej twórczość w oczach dziecka”.
"Jadą, jadą dzieci drogą…
Siostrzyczka i brat,
I nadziwić się nie mogą,
Jaki piękny świat!" Maria Konopnicka
Maria Konopnicka była poetką dziecięcej radości i dorosłej troski … W swoich utworach odkrywała przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci, czytając wiersze Marii Konopnickiej mogą spotkać: bociana, jaskółkę, a nawet krasnoludka i poznać piękno otaczającej przyrody.
Z okazji Dnia Patrona w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny zaadresowany do wszystkich uczniów pod hasłem: „Maria Konopnicka i jej twórczość w oczach dziecka”.
Komisja rozstrzygnęła konkurs i podała następujący werdykt:
I miejsca:
Julia Osińska – klasa V oraz Milena Chopcian – klasa VIII
Wyróżnienia:
Sylwia Łągiewka- klasa V oraz Anastazja Gajlon – klasa VI
Serdecznie gratulujemy!
THE BIG CHALLENGE – KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie naszej szkoły po raz drugi wzięli udział w konkursie z języka angielskiego The Big Challenge. Najlepsze wyniki w swoich kategoriach wiekowych osiągnęli:
Iwo Sadowski: 292.50 punktów
Mateusz Urbański: 273.75 punktów
Gabriela Derlatka 271.25 punktów
Miłosz Leśniak: 247.50 punktów
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali nagrody i dyplomy.
Zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
WARSZTATY TKACKIE
- 1
We wtorek 13 czerwca Kamieński Dom Kultury zorganizował w naszej szkole warsztaty tkackie „Ze Splątanych Korzeni”. Uczniowie klas 4-8 poznali podstawy tkactwa, aby później swoją wiedzę wykorzystać w praktyce. Dzięki zaangażowaniu pracowników Kamieńskiego Domu Kultury, zajęcia okazały się bardzo twórcze oraz kreatywne i zainspirowały uczniów do samodzielnych prób wyplatania i tkania.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ
W poniedziałek 12 czerwca uczniowie klas 4-8 mieli okazję obejrzeć ISKRY NIEPODLEGŁEJ, czyli widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce i tym razem zawitała do Kamienia Pomorskiego. Ze względu na kosmiczny design i elementy interaktywne widowisko zachwyciło uczniów naszej szkoły.
PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EMP@TYCZNA KLASA
W roku szkolnym 2022/2023 nasza placówka wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym EMP@TYCZNA KLASA. Głównym jego celem było kreowanie u dzieci i młodzieży postaw lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania. W ramach realizacji Projektu wykonywaliśmy comiesięczne zadania – misje, które dokumentowaliśmy w formie zdjęć, filmów i sprawozdań. Wzięliśmy też udział w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki 3D "Projektuj z Empatią". Za zaangażowanie w naszą pracę otrzymaliśmy podziękowanie oraz certyfikat uczestnictwa od organizatorów.
Julita Kapłon – szkolny koordynator projektu
BIWAK INTEGRACYJNY W MIĘDZYZDROJACH
W dniach 31.05-02.06.2023 uczniowie klas 8 z SP Wrzosowo i SP nr 2w Kamieniu Pomorskim uczestniczyli w biwaku integracyjnym w Międzyzdrojach. W czasie pobytu dzieci miały możliwość pełnego wypoczynku, zabawy i obcowania z otaczającą przyrodą. Uczestnicy mieli okazje wspólnie przygotowywać pyszne śniadania i kolacje, zwiedzić miejscowość nadmorską oraz kosztować pyszne obiady serwowane przez lokalne restauracje, a popołudniową porą uczestniczyć w grillu, ognisku, zajęciach sportowych, grach i zabawach stolikowych oraz korzystać z basenu. Wieczorem biwakowicze urządzali pogawędki w domkach i śpiewali wspólnie piosenki. Wycieczka była bardzo udana, ale najbardziej podobały się zabawy integracyjne. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy, wypoczęci i szczęśliwi z nową energią, i naładowanymi bateriami.
DZIEŃ DZIECKA
Pierwszy czerwca to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. Nie mogło być inaczej w naszej szkole. Sołtys Wrzosowa oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Wrzosowo zorganizowali dla wszystkich uczniów niezapomniany, wesoły dzień.
Wszyscy udaliśmy się na boisko, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wspólna zabawa była znakomitą odskocznią od szkolnych obowiązków. Zawody sportowe, zabawa przy muzyce, malowanie twarzy, włosów, kiełbaska z grilla, przepyszne soczki, słodycze oraz lody - to wszystko czekało na dzieci podczas ich święta.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego dnia. Na buziach wszystkich cały dzień gościł uśmiech. Dzieciom życzymy, aby radość w życiu zawsze i wszędzie im towarzyszyła.
KOCHANI ÓSMOKLASIŚCI!
Wielkimi krokami zbliża się niezwykle ważne dla Was wydarzenie – egzamin ósmoklasisty. Ciężko pracowaliście, aby jak najlepiej przygotować się do pierwszego w swoim życiu egzaminu.
Wierzymy, że wspaniale zdacie ten test.
Niech spełnią się Wasze oczekiwania i każdy z Was dostanie się do nowej wymarzonej szkoły, a życiowe plany i zamierzenia niech wszystkie się zrealizują.
Widzimy się o 8.15….wyspani, zrelaksowani i pozytywnie nastawieni 🙂
Trzymamy za Was kciuki…
POWODZENIA 🙂
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie