• OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA

          • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA z języka angielskiego to ogólnopolski konkurs, który corocznie organizowany jest w naszej szkole. Nie inaczej było w tym roku. Do udziału w konkursie zgłosiło się wielu uczniów, którzy chcieli się zmierzyć z zadaniami językowymi. Z wielką radością i dumą możemy poinformować, że mamy aż 3 laureatów. Miłosz Leśniak z klasy V oraz Iwo Sadowski z klasy VIII zostali laureatami III stopnia. Hanna Perkowska z klasy VI została laureatką V stopnia. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom serdecznie gratulujemy!

            Nauczycielki języka angielskiego

          • CZEKOLADOWE WARSZTATY

          • 14 grudnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach czekoladowych. Poznaliśmy historię od ziarenka do efektu końcowego - czekolady oraz własnoręcznie dekorowaliśmy tabliczkę czekolady, która była miksem gorzkiej, mlecznej i białej. Każdy uczestnik otrzymał również dyplom "Mistrza czekolady". Było ciekawie, wesoło no i pyyyyysznie!

          • CHRISTMAS LAPBOOKS

          • Uczniom naszej szkoły nie od dziś znane są lapbooki. Praca tą metodą jest bardzo twórcza, kreatywna, pobudza fantazję, zachęca do podejmowania wysiłku. Lapbook (w wolnym tłumaczeniu "książka na kolana") to własnoręcznie wykonana książeczka tematyczna. Jest czymś w rodzaju teczki, w której zgromadzone są wiadomości na określony temat. Uczeń może ją wykonać dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w kieszonki, koperty lub papierowe skrytki o przeróżnych kształtach to, co uzna za warte odkrycia lub głębokiej refleksji. Uczniowie klasy 4 podczas lekcji języka angielskiego tworzyli świąteczne lapbooki. Dzięki nim przypomnieli sobie słownictwo związane z Bożym Narodzeniem, utrwalili wyrazy nazywające elementy stroju Świętego Mikołaja, czy poznali tradycyjne potrawy spożywane podczas Świąt w Wielkiej Brytanii. Z ich twórczych działań powstały piękne prace, które nie tylko cieszą oko, ale również mogą wiele nauczyć.

            Julita Kapłon

          • FABRYKA PIERNIKÓW

          • Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, między 4 a 8 grudnia nasza świetlica zamieniała się w fabrykę pierników. Uczniowie z wielką radością wałkowali ciasto, wycinali foremkami różne kształty związane z motywami bożonarodzeniowymi, z ogromną frajdą uczestniczyli w procesie pieczenia. Gotowe pierniczki zostały udekorowane różnobarwnymi posypkami i kolorowym lukrem. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych słodkości, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepyszne.

          • "KAŻDY INNY - WSZYSCY WAŻNI"

          • „Każdy inny – wszyscy ważni”, te słowa doskonale pasują do Międzynarodowego Dnia Tolerancji (16 listopada) oraz Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami (3 grudnia).

            W naszej szkole kładziemy bardzo duży nacisk, na to, aby dać równe szanse wszystkim dzieciom, niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia. To bardzo ważne, ale ogromnie istotna jest również praca ze wszystkimi dziećmi, której celem jest nauka tolerancji i wzmacnianie empatii. Chcemy wychować – empatycznych, wrażliwych, otwartych na potrzeby drugiego człowieka ludzi. Przygotowane gazetki, prezentecje, karty pracy i scenariusze według których wychowawcy klas I – VIII przeprowadzili lekcje na temat tolerancji były doskonałą okazją do porozmawiania o problemach osób dotkniętych np. niepełnosprawnością.

            O edukacji włączającej mówi się coraz częściej i śmielej. To obszar, który jest nie tylko ważny, ale bardzo potrzebny. Do naszych klas dołączają uczniowie, którzy potrzebują naszej szczególnej uwagi za względu na swoje niepełnosprawności, zaburzenia rozwoju, dysfunkcje, będący w kryzysie migracji, uchodźctwa, przewlekle chorzy, ale także Ci, którzy mają szczególne uzdolnienia. 

            Jaki jest cel edukacji włączającej?

            Włączenie to proces, który pomaga pokonywać bariery ograniczające obecność, uczestnictwo i osiągnięcia uczniów. Edukacja włączająca to systemowe, wielowymiarowe i wielokierunkowe podejście do edukacji nastawione na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości każdego ucznia, jako pełnoprawnego uczestnika procesu kształcenia. 

            Celem nowego modelu edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE) – w tym z niepełnosprawnościami – jest wypracowanie i wprowadzenie w obrębie praktyki szkolnej zasad tworzenia warunków sprzyjających przygotowaniu tych uczniów do samodzielności w dorosłym życiu oraz rzeczywistemu włączaniu ich w życie społeczne. 

            Zasady te oparte są na solidarności społecznej oraz na założeniach przyjętych w ratyfikowanych przez Polskę dokumentach promujących politykę rozwijania społeczeństwa włączającego – w szczególności w Konwencji o Prawach Dziecka oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

             

            Nie zapominajmy, że bardzo ważną rolę w procesie edukacji włączającej odgrywają pełnosprawni uczniowie, którym musimy zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju, ale także pomóc odnaleźć się w tych nowych i wcale nie łatwych warunkach. 

            • Naszym zadaniem – nauczycieli i rodziców jest przygotowanie tych uczniów na spotkanie i współdziałanie z rówieśnikami, którzy wymagają większej atencji, pomocy, zainteresowania, uwagi i uważności. 
            • Nie wszystkie dzieci są na to gotowe i potrafią od razu odnaleźć się w tej sytuacji, przecież są tylko dziećmi i mają do tego prawo. 
            • Niektóre z nich mają obawy przed nowym wyzwaniem, nie są pewne swoich kompetencji i tego, czy sobie poradzą, a inne bez problemu odnajdą się w nowej sytuacji. 
            • Bądźmy uważnymi obserwatorami tego procesu i w razie potrzeby reagujmy, nie oceniajmy, nie krytykujmy, bądźmy dla nich wsparciem.

            Jak zatem rozmawiać z dziećmi i uczniami o zróżnicowanych potrzebach ich kolegów?

            • Zawsze mówmy prawdę, dostosowując narzędzia przekazu do wieku i możliwości poznawczych uczniów.
            • Niepełnosprawność traktujemy zawsze jako normalność.
            • Formułujmy ogólne komunikaty, nikogo nie naznaczając, nie piętnując i nie wykluczając.
            • Nie wymagajmy od uczniów poświęceń, a raczej współtworzenia bezpiecznego, przyjaznego miejsca opartego na współpracy, empatii, wzajemnej pomocy,
            • Nie mówmy o problemach, nie straszmy, a raczej definiujmy wyzwania.
            • Nie oceniajmy ich wątpliwości czy obaw.
            • Kluczem do zrozumienia i współtworzenia przyjaznej przestrzeni szkolnej jest zawsze EDUKACJA.
            • Pamiętajmy jednak, że edukacja włączająca to poszukiwanie różnych form wspierania – adekwatnych do potrzeb – nie zaś wyręczanie.
            • Skorzystajmy z narzędzi, materiałów, filmików, czy sprawdzonych opracowań, których w sieci nie brakuje. 
            • Pokażmy ciekawe broszury, ilustracje czy wizualizacje, które dyskretnie zobrazują problemy, ale też potrzeby ich kolegów. Czasami dzieci chcą dobrze, chcą pomóc, a przez swoją niewiedzę wprawiają w zakłopotanie. 
            • Sięgnijmy po ciekawe książki i opracowania i polećmy je uczniów.

             

            Pedagog specjalny: mgr Karina Kankowska

          • Zima czas Start!

          • Oto praca domowa uczniów klasy 3. Na powitanie śnieżnego puchu dzieci ulepiły bałwana. Efekty prac możemy zobaczyć na zdjęciach :) Wszystkim życzymy udanych zabaw na śniegu!

          • KLASY 7 i 8 NA WYCIECZCE W SZCZECINIE

          • W piątek 24 listopada dwie najstarsze klasy z naszej szkoły wraz z wychowawcą wybrały się na wycieczkę do Multikina do Szczecina. Uczniowie obejrzeli film, który powstał na podstawie czwartej już książki z serii Igrzyska Śmierci „Ballada ptaków i węży” autorstwa Suzanne Collins. Seans jak również i cała wycieczka okazały się bardzo udane. Były świetną okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich oraz spędzenia czasu razem poza szkolnymi murami.

          • ŚNIADANIE DAJE MOC - Dzień Zdrowego Śniadania

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
            Dlatego, podobnie jak w ubiegłych latach, w dniu 13 listopada uczniowie klas 0-3 wraz
            z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”.

            Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką ucztę – wyjątkowe śniadanie! Posiłek, który miał dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy
            i nauki. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku.  Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
            Udział naszych uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

          • NASZA NIEPODLEGŁA

          • Począwszy od 1772 roku – roku pierwszego rozbioru Polski traciliśmy ziemię na skutek roszczeń i interesów innych państw. Jako państwo nie byliśmy w stanie się bronić i chronić swoich interesów - byliśmy słabym państwem. W 1773 roku – a więc w niespełna rok po pierwszym zagrabieniu ziem utraciliśmy kolejne ziemie, by jako państwo zniknąć ostatecznie w 1795 roku aż na 123 lata…. Pomimo braku państwa przetrwaliśmy jako naród, przetrwał język polski. Wielu Polaków udało się w tym czasie na emigrację.

            "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie….." pisał Cyprian Kamil Norwid…. Zaś Adam Mickiewicz w Inwokacji do Pana Tadeusza swoją tęsknotę za ojczyzną wyraził słowami:  "Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."

            Dziś nie tęsknimy – bo Polska istnieje na mapie świata. Jesteśmy państwem suwerennym, niepodległym. Dziś cieszymy się, że możemy mówić w ojczystym języku i uczyć się po polsku. Wydaje się to takie oczywiste. Jednak historia, przeszłość i wydarzenia , które mają miejsce obecnie każą pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dziś aktualne są nadał słowa Johna Fitzgeralda Kennedy- 35 tego prezydenta Stanów Zjednoczonych: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”  

            By uczcić tak ważną, 105  rocznicę odzyskania niepodległości, 10 listopada odbył się uroczysty apel, podczas którego nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie przygotowali okolicznościowy apel ukazujący historię naszej drogi do odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów. .

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • W ramach akcji #szkolapamięta 31 października uczniowie klasy VI z wychowawczynią symbolicznie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Ku pamięci Żołnierzy 4 i 5 Pułku 2 Dywizji Piechoty 1 Armi Wojska Polskiego oraz pomniku poświęconym ofiarom Katynia i Smoleńska.

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności

          • AKCJA SKARPETA!!!

          • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie organizuje akcję „Skarpety dla seniora”.

            Celem akcji jest zbiórka ciepłych (najlepiej bezuciskowych) skarpet, które przekażemy dla okolicznego Domu Seniora.

            Skarpety (nowe) można składać codziennie w holu naszej szkoły w specjalnie przygotowanym pudełku lub przekazywać opiekunkom Samorządu Uczniowskiego p. Arlecie i p. Karinie.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WŁĄCZENIA SIĘ W AKCJĘ!!!

          • POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

          • W środę 18 października 2023r w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kamieniu Pomorskim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kamieńskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.

            W kategorii szkół podstawowych udział wzięły zespoły z następujących szkół:

            1. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim

            2. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach

            3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zofii Kossak - Szczuckiej w Dargobądzu

            4. Społeczna Szkoła Podstawowa w Ładzinie

            5. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kamieniu Pomorskim

            6. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie.       

            W kategorii dziewcząt rocznik 2011 i młodsze szkołę z Wrzosowa reprezentowały Aleksandra Cuper i Julia Kruszyńska. Nasze zawodniczki zajęły III miejsce.

            W kategorii chłopców rocznik 2011 i młodsi naszą szkołę reprezentowali Filip Kobek i Franciszek Wilczyński. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce chłopcy ostatecznie zajęli III miejsce.

            W kategorii chłopców rocznik 2009 i 2010 naszą szkołę reprezentowali Dariusz Jańczak i Maciej Mędrek. W tej kategorii nasi uczniowie nie  mieli równych sobie przeciwników, wygrali wszystkie mecze i zajęli I miejsce. W kategorii chłopców klas VII-VIII, drużyna z Wrzosowa trzeci rok z rzędu zdobyła mistrzostwo powiatu w drużynowym tenisie stołowym.

                                                                                     GRATULUJEMY, JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • 250 lat temu, 14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

            Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości krajów na świecie w różnych dniach (np. w Argentynie 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września) związanych, podobnie jak w Polsce, z lokalnymi wydarzeniami. World Teacher's Day (Światowy Dzień Nauczyciela) pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 roku w dniu 5 października.

            Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

            Wierni tradycji - 13 października br. -  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień  Edukacji Narodowej.  W tym roku Samorząd Uczniowski  przygotował krótki program artystyczny, który składał się z dwóch części: refleksyjnej i kabaretowej. Na pierwszą część uroczystości składała się  wiązanka refleksji na temat powstania Komisji Edukacji Narodowej, w drugiej  Pedagodzy mogli obejrzeć przedstawione przez uczniów "typy nauczycieli", wysłuchać piosenek, wierszy i życzeń. 

            W części oficjalnej Dyrektor szkoły p. Aneta Sikora powitała wszystkich zgromadzonych i  złożyła im serdeczne życzenia. Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracyjni otrzymali  Nagrody Dyrektora Szkoły.

            Serdeczności dla pedagogów popłynęły również ze strony Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Nie obyło się bez kwiatów, uśmiechów i wyrazów wdzięczności.

          • 10 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

          • Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt,iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

            Czym jest zdrowie psychiczne?

            Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.

            Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość.

            Niepokojące objawy. Depresja.

            Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Najczęstsze objawy depresji to:

            • przewlekły stan obniżenia nastroju,
            • dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
            • zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
            • brak odczuwania przyjemności,
            • problemy ze snem,
            • poczucie bezsilności, bezsensu życia;
            • wahania nastrojów.

            Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?

            Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia,a w szczególności:

            • dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
            • prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
            • odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy.
            • podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czasz tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakciez najbliższymi.

            Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

            Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.

            Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:

            • starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie, rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym,co dzieje się w szkole oraz poza nią;
            • obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka;
            • spędzajmy jak najwięcej czasu razem, pomagajmy organizować czas wolny, ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera;
            • pilnujmy prawidłowej higieny dnia – spania, aktywności fizycznej.

            Poradnik Pacjenta: Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym?

            Gdzie szukać pomocy?

            800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.

            116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.

            116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.

            ****

             

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej już Akcji Sprzątania Świata. W tym roku towarzyszyło nam hasło: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Uczniowie wraz z opiekunami posprzątali zielone tereny naszej szkoły oraz najbliższej okolicy.Po wielkim sprzątaniu czekał na nas grill i pyszne kiełbaski.

            Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

          • GANG ŚMIECIAKÓW

          • 2 października naszą szkołę odwiedził teatr Fundacja Grupa T z Torunia ze spektaklem pt. "Gang śmieciaków".  Świetnie się złożyło ponieważ na dzisiaj mieliśmy już zaplanowaną Akcję Sprzątania Świata. Zanim wyruszyliśmy posprzątać naszą "małą ojczyznę" obejrzeliśmy humorystyczne przedstawienie profilkatyczne przybliżające nam tematykę "zero waste" oraz utrwaliliśmy sobie zachowania proekologiczne.

          • KLASA VI W SZCZECINIE

          • Tradycją już jest, że pani Karina razem ze swoimi wychowankami jedzie pociągiem do Szczecina. Tak było też w czwartek 21 września. Punktualnie o 7.45 cała klasa VI wyruszyła w drogę do Multikina. Ponieważ w tym roku do klasy dołączyło aż 4 nowych uczniów była to doskonała okazja, aby kształtować wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtować nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, ale przede wszystkim zintegrować i wzmocnić więzi koleżeńskie. W kinie zaproponowano nam ukraińską baśń z przesłaniem ekologicznym. „Mavka i strażnicy lasu” to epicka, pełna rozmachu opowieść w Disneyowskim stylu. Przepięknie wykonana animacja idzie w parze z przyjemną, wypełnioną ludowymi motywami ścieżką muzyczną. Głównym wątkiem filmu jest oczywiście zakazane uczucie Mavki i Łukasza – pary pochodzącej z dwóch całkowicie odmiennych, nieprzychylnie nastawionych do siebie światów. W odróżnieniu do Romea i Julii jednak, ich miłość przyniesie pokój skłóconym królestwom natury i człowieka. Dwa światy nauczą się działać w symbiozie i czerpać mądrość ze swojej inności. Eksploatacja przyrody przez człowieka to kluczowy motyw w filmie, w którym ekologiczne przesłanie wybrzmiewa nader silnie. Główna antagonistka „Mavki” to okrutna księżniczka Kalyna, która zamierza obrabować puszczę z jej największego skarbu tylko po to, by zachować urodę. Jest to oczywista metafora niszczenia środowiska naturalnego dla konsumpcyjnych i krótkowzrocznych celów, co zaprowadziło naszą planetę – tak jak las Mavki – na skraj upadku.

            Jakie walory edukacyjne wynieśliśmy z filmu „Mavka i strażnicy lasu”?:

            • Tolerancja i porozumienie ponad podziałami. Miłość, przyjaźń i otwarcie na drugiego człowieka przynoszą głównym bohaterom więcej zdobyczy, niż wypowiedziana przez ich rodaków otwarta wojna. Mavka i Łukasz wygrywają, bo potrafią spojrzeć głębiej, nie oceniać się po pozorach. Hasło „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” wybrzmiewa w wielu warstwach filmu, np. księżniczka jest piękna, ale co z tego, skoro zła i nieczuła.
            • Akceptowanie i rozumienie wszystkich emocji, także tych negatywnych. Jednym z problemów, z którymi mierzy się Mavka, jest… bycie zbyt miłą. Starsze siostry często dokuczają bogince z tego powodu, twierdząc, że przez tę cechę nie nadaje się do sprawowania funkcji ducha-opiekuna lasu. Mavka, w której naturze leży pomaganie innym i opiekowanie się słabszymi, z jednej strony nie zgadza się z tą opinią, z drugiej: często cierpi przez swoją delikatność. W toku akcji pozwoli sobie w końcu na uwolnienie własnego gniewu: kiedy ludzie zaczną niszczyć jej las przeistoczy się w przerażającą, siejącą zniszczenie, ognistą istotę. Wreszcie zrozumie, że każda skrajność jest zła i pozwoli sobie na przeżywanie każdej emocji. Uprzejmość i wrażliwość Mavki, wyśmiewane przez siostry, także ostatecznie okazują się jej największą siłą. Film w bardzo dojrzały i wyważony sposób mówi o byciu dobrym dla innych: zachęca do przyjęcia takiej postawy, ale w żadnym momencie nie ukrywa, że bywa to trudne i że czasami warto na pierwszym miejscu postawić jednak swoje potrzeby.
            • Kultura i tradycja Ukrainy. Wspólne wyjście do kina na „Mavkę” to była świetna propozycja na wycieczkę szkolną, zwłaszcza że do klasy dołączył ukraiński uczeń. W filmie obejrzeliśmy ukraińską przyrodę, tradycyjne stroje, tańce i śpiewy (przepiękna jest sekwencja wiejskiej zabawy, z wykorzystaniem muzyki ludowego zespołu Dagadana). Uczniowie dowiedzieli się, jak ciekawa i barwna jest kultura Ukrainy (przedstawiona w filmie z dużymi szczegółami), a także, jak wiele wspólnego mają ze sobą wszystkie narody wywodzące się od Słowian, a zatem Ukraińcy i Polacy.
            • Piękno natury i znaczenie jej ochrony. Film jest wielkim hołdem dla przyrody – od fantastycznej, pełnej urzekających kolorów animacji leśnego świata po wybrzmiewające z niego przesłanie: nie możemy zniszczyć naszego wspólnego domu, jakim jest natura. Ludzie w końcu zrozumieją, że są jej częścią i przestaną z lękiem patrzeć w stronę lasu. „Mavka” bez nachalnego dydaktyzmu budzi w młodym odbiorcy zachwyt nad pięknem i podziw dla różnorodności przyrody.

            SERDECZNIE POLECAMY 😊 FILM WARTY OBEJRZENIA

             

             

          • WYCIECZKA DO POZNANIA

          • W dniach 20-22 września uczniowie 4, 5, 7 oraz 8 klasy wybrali się na trzydniową wycieczkę do Poznania. Czas ten wypełniony był licznymi atrakcjami oraz intensywnym zwiedzaniem i eksplorowaniem nieznanego miasta. Była to też dobra okazja do nauki samodzielności i integracji międzyklasowej. Nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Rogalowe, gdzie uczestniczyli w pokazie o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Zwiedzili też Stare i Nowe Zoo, gdzie mogli podziwiać różne gatunki zwierząt. Podczas wycieczki mieli też okazję poznać niespotykane dotąd rośliny tropikalne znajdujące się w poznańskiej Palmiarni. Tajemnice produkcji słodkości nasza młodzież odkryła podczas wizyty w Muzeum Czekolady, gdzie oprócz warsztatów nastąpiła degustacja samodzielnie stworzonych słodkich tabliczek. Równo o 12 w południe uczniowie odwiedzili Stary Rynek, aby podziwiać dwa słynne trykające się koziołki pojawiające się na ratuszowej wieży. Czas minął szybko, a po powrocie zostały miłe wspomnienia, nowe przyjaźnie, dużo zdobytej wiedzy oraz pamiątkowe zdjęcia.

          • OPERACJA SZKOŁA

          • Klasy I, II i III w bieżącym roku szkolnym 2023/24 biorą udział w programie edukacyjnym: Operacja Szkoła, którego celem jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej.

            Zadania do wykonania:

            1. Operacja: Ostatni Dinozaur.
            2. Operacja: Księga Czarodzieja.
            3. Operacja: Złoto.
            4. Operacja: Tajemnica zamku.
            5. Operacja: Burzowa chmura.
            6. Operacja: Wyspa.
            7. Operacja: Wyspa
            8. Operacja: Wrak
            9. Operacja: Niezłe ziółko
            10. Operacja: Królowa dżungli.

            Koordynatorami projektu są wychowawcy klas: Joanna Aftewicz, Katarzyna Sługocka oraz Aleksandra Kobek.