W poniedziałek 22 maja uczniowie klasy 6 i 7 mieli przyjemność odwiedzić nasze lokalne muzeum znajdujące się w Kamieniu Pomorskim, po którym oprowadzili ich p. Anna Rogacka oraz p. Tobiasz Gieroń. Zwiedziliśmy miejsce szczególnie ważne dla rozwoju fizyki na świecie, czyli Dwór Ewalda von Kleista, gdzie dowiedzieliśmy się o życiu i odkryciach naukowca, który to w 1745 roku wynalazł butelkę ledejską określaną mianem pierwszego kondensatora. W muzeum uczniowie utrwalili swoją wiedzę z fizyki - brali udział w ciekawych doświadczeniach oraz historii – oglądali eksponaty i wystawy przedstawiające Kamień Pomorski sprzed lat. Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia, gdzie świetnie się bawiliśmy. Współzawodnictwo na torze w rzucaniu ciężkimi kulami okazało się doskonałą zabawą – była to fantastyczna rozrywka i niesamowita frajda. Pogoda sprzyjała, więc na zakończenie dnia udaliśmy się do kawiarni na lody.
NIEZWYKŁA LEKCJA W MUZEUM HISTORII ZIEMI KAMIEŃSKIEJ I WIZYTA W KRĘGIELNI
ŻYWA LEKCJA HISTORII
18 maja do świetlicy naszej szkoły Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” zaprosiła uczniów na spektakl historyczny pt. „Życie i kultura w średniowieczu”. Artyści zaprezentowali obyczaje i kulturę odległej epoki. Zademonstrowali także ówczesny ekwipunek i uzbrojenie rycerskie. Uczniowie przenieśli się w odległe średniowieczne czasy. Stali się świadkami pojedynku rycerskiego. Poznali również dużą kolekcję broni, którą mogli dotknąć, ocenić ciężar, wygląd i zastosowanie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dyby – dawne narzędzie tortur, służące do wymierzania kary. Ta żywa lekcja historii bardzo zainteresowała wszystkich uczniów i na długo pozostanie w ich pamięci.
ŚWIĘTA MAJOWE
W czwartek 27.04.2023r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 1, 2, 3 maja – tj. świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego zatopiliśmy się więc w historii. Oprócz przypomnienia genezy i historii zbliżających się świąt oraz refleksji nad naszą krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne.
PAMIĘTAJMY, ŻE NARÓD, KTÓRY ZAPOMINA O HISTORII WŁASNEJ OJCZYZNY TRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ I SKAZANY JEST NA ZAGŁADĘ: PATRIOTĄ - POLAKIEM SIĘ JEST, A NIE BYWA…
SPOTKANIE Z PSYCHODIETETYKIEM
W czwartek 20 kwietnia gościliśmy w naszej szkole panią Lenę Leśniak specjalistę psychodietetyka.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem oraz piękną i zgrabną sylwetką. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacja multimedialną na temat prawidłowego odżywiania się. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany pierwszy posiłek, którym jest śniadanie oraz jak ważna rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały informacje co powinny zabierać do szkoły na drugie śniadanie i jakich produktów powinny unikać.
Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
""PSZCZOŁY - NASI MALI PRZYJACIELE"
17 kwietnia w naszą szkołę odwiedziła pani z pasieki IMAGO. Spotkanie miało na celu zorganizowanie ciekawych warsztatów na temat życia pszczół i produkcji miodu.
Nasza gościni okazała się wielką miłośniczką pszczół. Rekwizyty, które przywiozła ze sobą sprawiły, że wszyscy mogliśmy poczuć klimat prawdziwej pasieki. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się osoba wykonująca zawód pszczelarza, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego świata i w jaki sposób powstaje miód. Dużą atrakcją był pokaz żywych okazów owadów – królowej i robotnic, przywiezionych w szklanym ulu. Co prawda, nie udało nam się znaleźć królowej, ale spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Poszerzyliśmy sobie nasz zasób nazewnictwa przyrządów, które stosuje pszczelarz oraz poznaliśmy dokładniej proces produkcji miodu. Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali świeczkę z plastra wosku pszczelego i każdy otrzymał dyplom młodego pszczelarza.
NIETYPOWE PRZEDSTAWIENIE
W środę 5 kwietnia w naszej placówce odbyło się nietypowe przedstawienie. Swoje talenty aktorskie, przed całą społecznością szkolną, przedstawiły mamy naszych przedszkolaków wraz z ich wychowawczynią panią Danutą Szulc. Po kilku tygodniach prób obejrzeliśmy cudowne przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek na wesoło”. Przedstawienie nie tylko było zabawne, ale również miało bardzo ważne przesłanie. Uświadomiło nas jak ważny dla budowania relacji i bezpiecznej więzi jest czas, jaki spędzamy razem na wspólne aktywności. Budowanie relacji i bezpiecznej więzi wymaga systematycznych działań, wspólnego czasu, których nie zastąpi żaden pluszak czy elektroniczny gadżet.
Dziękujemy wspaniałym aktorkom za super zabawę i mamy nadzieję, że to nie ostatnie przedstawienie w Waszym wykonaniu.
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Każde dziecko z autyzmem jest inne, a nieprawidłowości oraz ich stopień natężenia w poszczególnych sferach są rzeczą indywidualną. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, obejmuje na całym świecie coraz większą grupę ludzi. Dzieci dotknięte nim nie różnią się fizycznie od innych dzieci, lecz odmiennie się zachowują. Autyzm pojawia się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej przed upływem 30 miesiąca życia. Jednym z pierwszych podstawowych objawów autyzmu dziecięcego może być nieprawidłowy rozwój w zakresie rozumienia i ekspresji językowej, która służy porozumiewaniu się z ludźmi. Może wystąpić też nieprawidłowy rozwój kontaktów społecznych, brak zabawy symbolicznej.
Akceptacja dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego rozumiejącego otoczenia społecznego to cele akcji. Ważne jest, aby z końcem kwietnia nie zapomnieć o autyzmie i osobach w spektrum. Wiedza na temat autyzmu jest aktualna i ważna przez cały rok. Tak, jak zawsze ważne są: EMPATIA, ZROZUMIENIE i AKCEPTACJA!
Autyzm jest kolorowy
Od lat na całym świecie z autyzmem kojarzono kolor niebieski. Działaniom świadomościowym towarzyszyły niebieskie symbole. W kwietniu na znak solidarności z osobami autystycznymi na niebiesko podświetlano budynki użyteczności publicznej. Ten kolor miał symbolizować tajemnicę, nadzieję, ale też „szklany klosz”, pod jakim miałyby żyć według powszechnych wyobrażeń osoby z autyzmem. Środowiska działające na rzecz podnoszenia świadomości autyzmu są coraz częściej zgodne, że „niebieski autyzm” powinien przejść do historii, bo autyzm jest kolorowy.
Każdy przypadek jest inny. Osoba niemówiąca może mieć inteligencję w normie i potrzebować wsparcia w komunikacji alternatywnej, by np. realizować podstawę programową w szkole. Zdolności i pasje rozwinięte u innej osoby nie gwarantują życiowej samodzielności. Osoba z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną może sprawnie radzić sobie z prostymi, codziennymi czynnościami jak odkurzenie pokoju czy przygotowanie posiłku, z którymi zupełnie nie radzi sobie czasem ktoś, kto jest w stanie sprawnie tworzyć gry komputerowe lub tłumaczyć z kilku języków. W spektrum mieszczą się zarówno naukowcy, jak i osoby mające w pakiecie z autyzmem wiele innych zaburzeń, wymagające opieki także na poziomie higieny osobistej.
Poniżej kilka ciekawych propozycji książkowych o tematyce spektrum autyzmu:
POWITANIE WIOSNY
21 marca uczniowie wraz z nauczycielami powitali wiosnę. Przed szkołą zebrał się kolorowy pochód z transparentami i symbolami wiosennymi, który wyruszył na wieś, aby szukać oznak wiosny. Rozbrzmiewały okrzyki „Witaj Wiosno!”, „Zimo precz!”. Uczestnicy pochodu czuli zapach wiosny, który unosił się w ciepłym powietrzu. Obserwowali budzącą się do życia przyrodę. Zauważyli pierwsze wiosenne kwiaty, pąki na drzewach, słyszeli śpiew ptaków. Kolejnym „ważnym” punktem powitania wiosny było ognisko, które następnego dnia zorganizował ksiądz Zbigniew w Dziwnówku. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna zostanie z nami na długo.
LAUREACI OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z języka angielskiego
Miłosz Leśniak oraz Iwo Sadowski laureatami OLIMPIADY WIEDZY ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z języka angielskiego
W pierwszym półroczu zorganizowano w naszej szkole dwa konkursy z języka angielskiego: Multitest oraz Olimpiadę Wiedzy Archimedes-Lingua.Plus. W obydwu konkursach mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie i wielu skorzystało z tej okazji, bo wiedzą, że są one świetną formą pogłębiania wiedzy oraz rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Miło nam poinformować, że dwóch uczniów z naszej szkoły zdobyło tytuł laureata: Miłosz Leśniak z klasy IV został laureatem I stopnia, a Iwo Sadowski z klasy VII – laureatem III stopnia. Naszym zwycięzcom, jak również wszystkim biorącym udział w konkursach serdecznie gratulujemy!
Nauczycielki języka angielskiego: Emilia Jóźwiak oraz Julita Kapłon
21 MARCA - DZIEŃ SKARPETEK NIE DO PARY
- 1
SKARPETY KOLOROWE
(Dorota Kluska)
Skarpety nie do pary
dziś wszyscy zakładają.
Skarpety kolorowe
niech nam przypominają:
Jesteśmy wyjątkowi
i różnic mnóstwo mamy
lecz wszyscy uśmiechnięci
dzień każdy zaczynamy.
Jesteśmy wyjątkowi
i to jest piękna sprawa!
I każdy, bez wyjątku
ma takie same prawa!
Kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest przypadkowa. Trisomia 21 to obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, dlatego 21 marca (21.03) został symbolicznie wyznaczony jako święto, szyld i hasło, które co roku zwraca uwagę na zespół Downa.
Co wspólnego z zespołem Downa ma Dzień Kolorowych Skarpetek?
Kolorowe, różniące się w parze skarpetki:
- mają pokazywać, że dzieci i osoby dorosłe z zespołem Downa zmagają się z odmiennością w stosunku do reszty społeczeństwa;
- są też symbolem solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, są wyrazem tolerancji;
- pokazują, że mimo różnic - są radosnymi i pełnymi życia ludźmi.
Na lekcjach wychowawczych w każdej klasie, uczniowie nie tylko dowiedzieli się więcej o Trisomii 21, ale wykonali również papierowe, kolorowe skarpetki, z których zrobiono girlandę i udekorowano hol szkolny. W ten sposób chcieliśmy pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa. Społeczność SP im. Marii Konopnickiej we Wrzosowie życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto wiele radości i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.
KLASY 6 i 7 W KINIE
W poniedziałek 13 marca uczniowie klas 6 i 7 nie podążyli rankiem w kierunku szkoły, lecz zgromadzili się na dworcu kolejowym, aby rozpocząć podróż do Szczecina. Celem wycieczki było Centrum Handlowe Galaxy, gdzie w Multikinie obejrzeli film pt. „Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka”. Produkcja okazała się nie tylko pełną wrażeń i przygód zabawną opowieścią o ulubionych galijskich bohaterach, lecz również historią o przyjaźni, miłości, relacjach międzyludzkich, pomaganiu w potrzebie i doświadczaniu świata. Wspólny wyjazd okazał się świetną okazją do integracji i wzmocnienia więzi koleżeńskiej, a uczniowie kolejny raz nie zawiedli i pokazali, jak taktownie i kulturalnie potrafią zachować się w miejscach publicznych i pociągu.
KLASY 0 - IV W KINIE
We wtorek 14 marca nasi uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się do kina w Międzyzdrojach. Mieliśmy okazję obejrzeć premierową bajkę pt."Wróżka Zębuszka". Na licznych skwerach mogliśmy zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Tą wycieczką otwieramy nasze wiosenne wyprawy.
ANIOŁY DOBRA W PIŻAMACH
Tak, tak Kochani! Cała nasza społeczność szkolna to Anioły Dobra. Piątek 3 marca był Dniem Piżamy nie dlatego, że jesteśmy leniuszkami i nie chciało nam się ubierać, a z okazji udziału w II edycji ogólnopolskiej akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Gdy Liczy się Czas.
W tym roku, wszystkie zebrane środki z akcji Dzień Piżamy trafią na budowę magicznego bajkowego Centrum rehabilitacji i fizjoterapii dla onkodzieci oraz dzieci z traumą!
W naszej szkole udało na się zebrać 587,26 zł
HERBATKA U KRÓLOWEJ
W ramach Międzynarodowego Projektu z „Kulturą mi do twarzy” została przeprowadzona lekcja na zajęciach z języka angielskiego w klasie V, pt. „Herbatka u Królowej”. Zorganizowano zajęcia o tematyce związanej z etykietą przy stole. Nastąpiła degustacja różnego rodzaju herbat English tea oraz wypieków apple pie. Uczennice klasy V obejrzały prezentację w języku angielskim dotyczącą Królowej Elżbiety II, jej rodziny oraz życia codziennego.
Celem projektu jest promowanie kultury wysokiej, wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej oraz narodowej.
Dodatkową atrakcją lekcji była możliwość zapoznania się z angielskimi czasopismami Click Mary Glasgow. Jest to zaadaptowany magazyn do nauki języka angielskiego W 16-stronicowym magazynie znajdują się komiksy, krótkie teksty, zagadki, quizy, wywiady i wiele innych.
Nauczyciel Emilia Jóźwiak
UWAGA!!! DZIEŃ PIŻAMY W NASZEJ PLACÓWCE :)
Kochani, nasza szkoła otrzymała podziękowania za udział w I edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Dzień Piżamy. Razem z Samorządem Uczniowskim zapraszamy do ponownego udziału w II edycji Dnia Piżamy!
Pomaganie uskrzydla, a Wy dobrze o tym wiecie. Bądźmy Aniołami Dobra w Piżamach!W tym roku, wszystkie zebrane środki z akcji Dzień Piżamy trafią na budowę magicznego bajkowego Centrum rehabilitacji i fizjoterapii dla onkodzieci oraz dzieci z traumą!
3 marca (piątek) WSZYSCY przychodzimy do szkoły w piżamkach i kapciuszkach. Samorząd będzie zbierał pieniążki, które wpłacimy na konto Fundacji Gdy liczy się czas
WRZUĆ DO PUSZKI PIĄTACZKA (oczywiście możesz więcej) DLA CHOREGO DZIECIACZKA!!! ;)
W GALERII SZTUKI "TWORZĘ SIĘ"
BEZPIECZNI PODCZAS FERII ZIMOWYCH!
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
- Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
- Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
- Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
- Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
- Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
- Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
- Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
- Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
- Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
- Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
- Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
- Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
- W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się!
- Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej!
- Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne!
- Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
- W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
- W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
- Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
- Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechów, łez i radości. Właśnie z tej okazji 27 stycznia 2023 roku w naszej szkole mieliśmy wspaniałych gości. Dla kochanych Babć i Dziadków uczniowie klas 0, I, II i III przygotowali program artystyczny: mówili wiersze, śpiewali piosenki, składali życzenia. Wnuczęta obdarowały też dostojnych gości podarunkami i zaprosiły na słodki poczęstunek.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Tradycyjnie, jak każdego roku nasza szkoła "grała" z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W piątek 20 stycznia na Hali Sportowej w Kamieniu Pomorskim, nasza niezastąpiona w organizacji loterii fantowej Pani Elżbieta Gieroń razem z Panem Krzysztofem Markiewiczem dzielnie sprzedawali losy, z ktorych dochód znalazł się w puszcze WOŚP. W poniedziałek 23 stycznia Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami Panią Arlettą Sobczak i Panią Kariną Kankowską zorganizowały kiermasz ciast - dochód ze sprzedaży także zasilił puszkę.
Naszej szkoła wzięła również udział serduszkowej akcji WOŚP. Serce, które powstawało parę dni udekorowało scenę na WIELKIM FINALE WOŚP w Sztab WOŚP Dziwnów 29. stycznia.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie